Čeština Čeština English English Deutsch Deutsch Italiano Italiano Español Español Slovenčina Slovenčina Slovenščina Slovenščina Magyar Magyar

SOPHORA JAPONICA

VÝZNAMNÝ STROM BYL VYSAZEN 16. 6. 2018 NA POČEST RODU LIECHTENSTEINŮ
U PŘÍLEŽITOSTI 200. VÝROČÍ VÝSTAVBY HRANIČNÍHO ZÁMEČKU
A JEHO SLAVNOSTNÍHO ZNOVUOTEVŘENÍ PO ROZSÁHLÉ REKONSTRUKCIHraniční zámeček je významná architektonická památka lednicko-valtického areálu, jež je od roku 1996 zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Nádhernou klasicistní stavbu vybudovanou v letech 1816 až 1827 si nechal postavit Jan I. Josef z Liechtensteina na kraji Hlohoveckého rybníka za účelem relaxace a odpočinku, sloužil tedy jako letní sídlo šlechtického rodu.
Významné stromy jsou od nepaměti vysazovány při důležitých událostech, nesou poselství historie a svůj odkaz přenáší dalším generacím.
Jerlín japonský (Sophora japonica) je ne příliš známý strom exotického vzezření často vysazovaný jako okrasná dřevina. K honosnému označení „významný strom“ se zasloužil jeho krásný vzhled, léčivé účinky i jeho pozitivní duše. V Asii je považován za vysoce posvátný strom, sázel se ke chrámům a pagodám a patří mezi několik desítek nejléčivějších rostlin čínské medicíny. Je známý svým bohatým zdrojem rutinu a má antibakteriální, protizánětlivé a pročišťovací účinky. Užívá se i na zevní aplikaci, pomáhá zvláčňovat kůži, uvolňovat křeče i snižovat krvácivost ran. Mimo své léčivé účinky má také schopnost vázat vzdušný dusík, takže je hojně využíván v permakulturních výsadbách jako strom zúrodňující půdu pro okolní vegetaci.