Hraniční zámeček

Lednicko-valtický areál

Zámek Lednice
Lednicko-valtický areál patří mezi nejrozsáhlejší člověkem vymodelované území v Evropě. Od roku 1996 zaujímá čestné místo na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.  Okolí Lednice a Valtic je přírodně-krajinářským parkem v biosférické rezervaci Dolní Morava o rozloze více než dvou set kilometrů čtverečních.

Tento kulturní a přírodní skvost, spojován s knížecím rodem Lichtenštejnů, láká úchvatnými přírodními scenériemi, kouzelnými zámeckými zahradami, slunnými vinicemi, rybníky či tajuplnými zříceninami. Harmonické spojení lidské práce a matky přírody dalo Lednicko-valtickému areálu na jižní Moravě punc neopakovatelného, dech beroucího a výjimečného místa, které každoročně láká tisíce návštěvníků z celého světa. 


Architektura Lednicko-valtického areálu


K nejkrásnějším architektonickým památkám Lednicko-valtického areálu se řadí především majestátný Zámek Valtice novogotický Zámek Lednice. Zámek Valtice, nacházející se v samém srdci vinařství, malebných Valticích na Moravě, je monumentální budovou s více než stovkou místností a stálou expozicí místního odrůdového vína. Jako letní sídlo Lichtenštejnům původně sloužil honosný zámek Lednice. Dnes je bezesporu nejnavštěvovanější architektonickou památkou Lednicko-valtického areálu. V areálu této největší chlouby jižní Moravy, zařazené k nejvýznamnějším projevům vrcholného romantismu u nás, se nachází i pozoruhodný historický zámecký skleník a akvárium se sladkovodní a mořskou faunou.

K dalším perlám lednického a valtického areálu patří šedesátimetrová rozhledna Minaret, z níž se nabízí úchvatný pohled na okolní Bílé Karpaty či Pálavu. Tato maurská stavba drží hned několik primátů - je nejníže poleženou rozhlednou u nás a údajně i nejvyšším minaretem v neislámských zemích. 

Na mnoha místech v okolí zámků v Lednici a Valticích jsou rozesety romantické salety, Akvadukt, empírový statek Nový dvůr či zřícenina Janův hrad. Ozdobou Lednicko-valtického areálu jsou i drobné zámečky, jako např. Lány, Lovecký a Hraniční zámeček, Pohansko, Rybniční zámeček anebo Belveder. Ozdobou Lednicko-valtického areálu jsou kromě zámečků i četné chrámy – Tři Grácie, Apollonův chrám, Dianin chrám a jiné.

 

 


Přírodní perly Lednicko-valtického areálu


Podnebí biosférické rezervace Dolní Morava poblíž chráněné krajinné oblasti Pálava, v níž se Lednicko-valtický areál nachází, je bezesporu jedním z nejsušších a nejteplejších v celé České republice. 

K cenným národním přírodním památkám a rezervacím v okolí lednického a valtického zámku patří Květné jezero, Jezírko Kutnar či např. přírodní památka Pastvisko u Lednice. 

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je tvořena celkem pěti rybníky, které jsou významným hnízdištěm vodních ptáků. Součástí jednoho z nejcennějších ptačích rezervací u nás, lemovaného rákosovými a orobincovými porosty, je i Nesyt, největší rybník v Lednicko-valtickém areálu i na celé Moravě.

Unikátní archeologickou památkovou rezervací je Pohansko u Břeclavi, které je mimo jiné i největší oborou pro chov zvěře u nás. 


Lednicko-valtický areál na kole, loďce i v kočáře


K velice zajímavým turistickým atrakcím Lednicko-valtického areálu patří bezesporu i organizované vyhlídkové plavby na loďkách po Dyji. Nezapomenutelným zážitkem mohou být také projížďky v kočáře po lednickém zámeckém parku. 

Pro vyznavače cykloturistiky je v Lednicko-valtickém areálu k dispozici hustá síť cyklostezek. K nejzajímavějším z těchto Lichtenštejných cyklotras patří např. Břeclavská, Knížecí, Valtická či Lednická stezka. 
 
logo_facebook.jpg Přidejte se k fanouškům na facebooku a sledujte aktuální fotografie a zprávy z Hraničního zámečku. 
Zámek Lednice
Kaple zámek Lednice
Zámek Lednice
Lednice Minaret
rybniční zámeček
zámek Lednice
Janův hrad (Janohrad)
pohled na Valtice
Zámek Lednice
Kaplička
Tři Grácie
Hubert
Hraniční zámeček
kolonáda Valtice
LVA
zámek Lednice
zámek Valtice
Tři Grácie
Pohansko
Jan Kašník - DIXI
Hlohovec u Břeclavi č.16

tel.: +420 519 354 354 recepce
fax.: +420 519 354 353

e-mail: info@hranicnizamecek.cz